۰
عسل علی بابا صفحه اصلی

​​Alibaba Honey

زنبورداری علی بابا​​​​​​​​​​​​​​

گورکن عسل‌خوار

 آیا تابحال از خود پرسیده اید که شجاع‌ترین حیوان روی کره زمین کدام حیوان است؟
 باید در کمال تعجب این موضوع را بدانید که: نه شیر ، نه ببر، و نه هیچ حیوان دیگری شجاعت گورکن عسل خوار را ندارد.
 جالب‌تر از آن این است که گورکن عسل خوار نامش در کتاب گینس به عنوان شجاع ترین موجود زنده ثبت شده است.

گورکن عسل خوار و شیر
زبان گورکن عسل خوار

گورکن عسل خوار شجاع ترین حیوان دنیا

 گورکن عسل خوار عضو کوچکی از خانواره راسو‌سانان است، به این حیوان لقب نترس ترین جانور روی زمین و جنگجوی بدون رقیب را داده اند، چرا که فقط کمی بزرگتر از روباه است اما بارها مشاهده شده که با جانورانی چون شیر، خرس و پلنگ که قصد شکار او را داشتند وارد نبردی طولانی شده و آنها را به عقب نشینی واداشته است!
 وزن گورکن عسل خوار در حدود 15 کیلوگرم است، شاید فکر کنید که این جثه نباید برای تبدیل شدن به بلای جان حیوانات کافی باشد و برای اینکه اینجا و آنجا وحشت ایجاد کند، جانوران دیگری که سر راهش سبز میشوند را به چهارمیخ بکشد و به فجیع ترین حالت ممکن بکشد.
 از سال 2002 تا به امروز گورکن عسل خوار، هر سال برنده عنوان بی باک ترین موجود جهان در کتاب رکورهای گینس شده است.


​​​​​​​ این موجود در حال دزدیدن طعمه پلنگ، مبارزه با سمی ترین مارهای آفریقا و حمله به یک فیل با وزن پنج تنی‌اش از طریق خرطوم مشاهده شده است، ناگفته نماند که این حیوان حتی میتواند با شیر نیز مبارزه کند

گورکن عسل خوار

گورکن‌عسل‌خوار چگونه می‌جنگد؟

گورکن عسل خوار چند ویژگی دارد که در ذیل به آن اشاره میکنیم:
 پوست کلفت و لاستیکی پوست گورکن عسل خوار به قدری کلفت است که نیزه و چاقو و از همه مهمتر دندان جانوران نمیتواند آن را بدرد، همچنین پوست این جاندار بسیار شل است. بطوری که اگر جانوری در درگیری با گورکن عسل خوار او را بگیرد، میتواند درجا در پوست خود بچرخد و با نهایت خشم و درندگی با آن جانور روبرو شود. تصور کنید که شما یک پلنگ هستید و یک گورکن عسل خوار میخواهد غذای شما را بدزدد، شما دندانهایتان را در گردنش فرو میکنید، او هم درجا میچرخد و صورتتان را ریش ریش میکند.
 مقاومت در برابر سم مار گورکن عسل خوار تفقریبا نسبت به سم همه مارها مقاوم بوده و خود یکی از دشمنان و شکارچیان برجسته مار به شمار میرود.
 هوش بسیار زیاد این حیوان بسیار باهوش و زیرک است، مثلا دیده شده در هنگام مبارزه با جانوران بزرگ سراغ کیسه بیضه آنها میرود. در سال 1947 آقای جیمز استیونسون نخستین رییس پارک ملی آفریقای جنوبی، یک گورکن عسل خوار را در حال اخته کردن یک بوفالوی نر 900 کیلوگرمی مشاهده کرد. آنطور که در گزارشات آمده: اخته شدن توسط گورکن عسل خوار در جانورانی چون ویلده بیست، اترباک، کودو، گورخرها و انسان نیز ثبت شده است.
 کیسه مقعدی دورو این جانور میتواند در هنگام جنگ از بوی گند و خفه کننده و گزنده خود نیز استفاده کرده و جانوران دیگر را از پای در آورد. ناگفته نماند که این جانور جزو معدود پستاندارانی است که میتواند به سرعت، عقب عقب بدود و این قابلیت را در مبارزان خود بکار ببرد.
 پرخاشگری در سطح بالا این جانور تقریبا از هیچ حیوانی نمیترسد و بسیار پرخاشگر است و همین قابلیت و اعتماد به نفس او را به شجاع ترین حیوان روی زمین تبدیل کرده است.

تغذیه گورکن عسل خوار چیست؟

 این جانور همانطور که از نامش پیداست علاقه زیادی به عسل دارد و با بویی که متساعد میکند، زنبورها را فراری داده و کندوی عسل آنها را به تاراج میبرد، همچنین آنها برای بدست آوردن عسل از صخره ها و انواع درختان نیز بالا میروند.
 یکی از غذاهای دیگر این جانور مار است، او میتواند مارهای سمی و عظیم الجسه را نیز شکار کند.
 این جانور حفار ماهری است و میتواند در طول ده دقیقه طونل بزرگی حفر کرده و جانوران زیر زمینی همچون موش کور، جربیل و سنجاب زمینی را شکار کند.
 این حیوان آرواره های قدرتمندی دارد، بطوری که میتواند حتی لاک لاکپشت را نیز در هم بشکند.
 تخم پرندگان، ریشه درختان و بعضی گیاهان نیز از غذاهای این حیوان بوده و از آنها تغذیه میکند.

آیا گورکن عسل خوار در ایران وجود دارد؟

این حیوان در قاره آفریقا، کشور عربستان و هندوستان بسیار فراوان است.
 در کشور ما ایران نیز این حیوان بطور پراکنده وجود دارد. تاکنون در پناهگاه حیات وحش، دز و رامهرمز در خوزستان، گرگان و ترکمن صحرا، پارک ملی خبر کرمان و نقاطی از یزد این حیوان مشاهده شده است. لاشه های شکار شده این حیوان توسط شکارچیان در ایران چندین بار دیده شده است.


list item image

خرید عسل طبیعی

برای رفتن به صفحه اصلی فروشگاه وارد شوید

list item image

خرید عسل طبیعی

برای رفتن به صفحه اصلی فروشگاه وارد شوید

سبد خرید

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش