تاریخچه عسل

تاریخچه عسل طبیعی
 سلام به مجله زنبورداری علی بابا خوش آمدید
در این بخش درباره تاریخچه عسل طبیعی میخوانید

زنبورهای عسل یکی از قدیمی ترین حشراتی هستند که ازدوران نوسنگی(عصر حجر جدید) وجود داشته اند

این حشرات قبل از انسانها, حدود 10 تا 20 میلیون سال قبل بر روی زمین می زیسته اند

در این دوره تاریخ از عسل, علاوه بر شیرین کننده, در پزشکی نیز استفاده می شده و انسان اولیه, عسل و لانه زنبورهای وحشی را جمع آوری و تنها از شیرینی آن استفاده می کرده است

قدمت تایخچه عسل و جمع آوری عسل به 7000 سال قبل از میلاد باز می گردد. از آنجا که عسل تنها شیرین کننده بوده, از همان از ابتدا  غذای مهمی برای انسان به شمار می آمد
داستان عسل و اندیشه انسان از دوره نوسنگی آغاز شد. انسان به منظور دستیابی به عسل,به ارتفاعات سعود می کرده است, که برای زندگی اش خطراتی به همراه داشته استعسل در هندوستان قدیم
عسل در هند باستان
تاریخچه عسل در هند باستان
  در همان زمان حدود 2 تا 3 هزار سال قبل از میلاد, عسل چندین بار در کتاب های مقدس هندیان باستان, وداها 
(vades)اشاره شده است(شکل بالا)

اجازه دهید عسل در رودخانه ها و نهر ها جاری شود, اجازه دهید همه داروهای ما به عسل تبدیل شود, اجازه دهید که سپیده روز و شب پر از عسل باشد,اجازه دهید تاریکی به عسل تبدیل شود(شیرینی=روشنایی), اجازه دهید آسمان بالا درخشان پر از عسل باشد, خورشید عسلی باشد, اجازه دهید گاو نیز بتواند عسل بسازد
 
تاریخچه عسل در چین باستان
  در قرن 6 قبل از میلاد, در چین باستان, نام عسل در کتاب"ترانه های شای جینگ" ذکر شده است, همچنین در قرن 
3 قبل از میلاد در کتاب"پنجاه و سه دستور العمل"از عسل به عنوان دارو یاد شده است. بر اساس طب چینی عسل به عنوان اصلی از عناصر زمین می باشد
عسل در مصر باستان
تاریخچه عسل در مصر باستان

  در مصر باستان, عسل به عنوان یک شیرین کننده مهم مطرح بوده که در بسیاری از نقاشی های دیواری به تصویر کشیده شده است(تصویر بالا)

با توجه به پاپیروس "ابرس" از سال 1550 در 147 نسخه دستور العمل هایی در مصارف خارجی (تماسی-سطحی) عسل گنجانده شده است

همچنین با توجه به پاپیروس اسمیت(1700 قبل از میلاد) عسل در بهبود زخم مورد استفاده قرار می گرفت: اتصال زخم با گوشت تازه در روز اول تیمار شده و درمان پس از آن با روغن و عسل هر روز تا زمان بهبودی صورت پذیرد
عسل در یونان باستان

تاریخچه عسل در یونان باستان
  در یونان قدیم زنبور عسل یک نماد مقدس از آرتمیس بوده که بر روی سکه های افسیان , تقریبا شش قرن قبل از میلاد طراحی می شده است(تصویر بالا)

   ارسطو برای اولین بار به تولید عسل پرداخت(زنبورداری را گسترش داد) بقراط به خواص شفابخش عسل اشاره کرده است: عسل جراحات و زخم معده, قسمت های نرم مانند لب, و زخم دمل را بهبود می بخشد.

اسکندر پس از مرگش در 323 سال قبل از میلاد, در تابوتی پر از عسل مومیایی شد.

عسل در روم باستان

تاریخچه عسل در روم باستان
   عسل چندین مرتبه توسط نویسندگان مختلف رومی «نظیر ویرژیل», «وارو و پلینیوس» اشاره شده است.

بخصوص جرجیس ویرژیل در دوره کلاسیک, جزئیات تولید عسل را توضیح می دهد. در طول دوره «ژولیوس سزار» عسل به عنوان یک جایگزین برای مالیات به جای طلا پرداخت می شد.

در قرن اول میلادی, اپیکیوس, خوراک شناس ثروتمند رومی کتاب هایی را نگاشت که بیش از نیمی از دستورالعمل های آن با عسل بود.
 
عسل در کتاب مقدس انجیل

 در کشورهای حاشیه مدیترانه که در آنها عسل و شیر فراوان یافت می شود, عسل بسیار مهم بوده و نام آن 54 مرتبه در عهد عتیق ذکر شده است.

معروف ترین این گفته های حکیمانه توسط شاه سلیمان بوده است: "عسل بخورید زیرا آن خوب است" در عهد جدید نیز عسل نقش مهمی در قیام مسیح ایفا میکند, چرا که اولین غذایی که به او داده شد, «ماهی و شان عسل بوده است.»

عسل در قرآن کریم

عسل در قرآن

   عسل در قرآن به عنوان یک غذای سالم و دارویی توصیه شده است, در شانزده سوره از قرآن به زنبور عسل اشاره شده است:

«از شکم آنها نوشیدنی هایی به رنگ های مختلف خارج می شود که در آنها برای انسان شفا وجود دارد»
 
عسل در فرهنگ های قرون وسطایی

   در فرهنگ قرون وسطی اعراب, بیزانس و قرون وسطی اروپا , عسل بیش از حد در وعده های غذایی موجود و مهم بوده است.
   در بیزانس, عسل به عنوان یک عنصر مهم استفاده می شده است.

  در طول قرون وسطی مسیح, به عسل بسیار اشاره شده و چهره های بزرگ مانند «قدیسان آمبروسیوس, کریستوموس, برنارد اکالیواروکس» با کندوهای عسل نشان داده شده اند
 
  در سلتیک آلمان و اسلاو قدیم, عسل به عنوان یک نوشیدنی جاودانه در جشن ها مورد استفاده قرار گرفته است.
 
تاریخچه عسل در رسوم ارتدوکس شرق

   زنبور و عسل به مدت طولانی در رسوم ارتدوکس شرقی کاربرد داشت.
هارالامبوس, قدیسی مسیحی در قرن دوم میلادی بود که به شدت توسط امپراطور روم در آن زمان مورد آزار و اذیت قرار گرفت. او بسیاری از برادران شکنجه شده خود را توسط عسل, موم و گیاهان درمان کرد. هارالامبوس در سن 112 سالگی اعدام شد.

عسل در بومیان امریکا

تاریخچه عسل در آمریکای مرکزی و جنوبی

   در آمریکای مرکزی و جنوبی عسل مدت ها قبل از کریستوف کلمب استفاده می شده است. عسل از زنبورهای بومی, به عنوان یک هدیه از خداوند مورد توجه بوده و نشانه ای از حاصلخیزی و نعمت بوده است, که از بخشندگی و موهبت خدایان نشات میگیرد.
 
تاریخچه عسل در آفریقا

   افریقا دارای یک رسم طولانی مدت استفاده از زنبور عسل بوده است,که در فرهنگ جدید آفریقا در دریای مدیترانه, و در فرهنگ های بدوی تر, در مناطق جنوبی از آن استفاده می شد. اخیرا مشخص شده که منشاء زنبور عسل(گونه Apis mellifera) آفریقا بوده است.
 
عسل در عصر حاضر

   برای مدت زمان طولانی در تاریخ بشر, به عنوان تنها منبع کربوهیدرات مهم و شیرین کننده طبیعی تا حد زیادی مورد استفاده بود, تا زمانی که شکر صنعتی تولید و بعد از سال 1800 میلادی بعنوان شیرین کننده, جایگزین عسل شد. در حال حاضر تولید عسل در جهان سالانه حدود 1200 میلیون تن بوده که کمتر از یک درصد تولید کل شکر می باشد.

list item image

صفحه اصلی فروشگاه

برای رفتن به صفحه اصلی فروشگاه وارد شوید

سبد خرید

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش